Smoczek dla wcześniaka – gadżet czy pomoc dla dziecka?

smoczek dla wcześniaka

Narodziny wcześniaka to ogromny stras dla rodziców. Nie jest to również łatwe dla dziecka, które ma wiele specjalnych wymagań. Smoczek dla wcześniaka jest niezmiernie ważny. Jak wybrać najlepszy?

Rozmiar smoczka

Wcześniaki często rodzą się bardzo malutkie. Nie zawsze smoczek o rozmiarze 0 już jest odpowiedni dla takiego dziecka. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na smoczki dla wcześniaków.

Smoczek dla wcześniaka charakteryzuje się nie tylko mniejszym rozmiarem, ale również charakterystyczną budową. Smoczki przystosowane są do współpracy z aparaturą medyczna. Mają specjalne wycięcie, które pozwala na podanie sondy żywieniowej.

Charakterystyczna jest również silikonowa obudowa, którą można przycinać w zależności od potrzeb. Ważna jest również budowa smoczka, która jest jak najbardziej zbliżona do budowy sutka. Dzięki temu dziecko uczy się ssania, co pozwoli na szybsze przejście do karmienia piersią lub butelką. Trzeba pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia bardzo ważne u wcześniaka jest prawidłowe odżywianie i przybieranie na wadze. Dziecko, które osiągnie odpowiednią wagę, wcześniej zostanie wypuszczone ze szpitala do domu.

Dlaczego smoczek dla wcześniaka jest niezbędny?

Smoczek dla wcześniaka pomaga w nauce jedzenia, ale również daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze dni życia dziecka są przepełnione badaniami, podawaniem leków i zabiegami. Jest to trudny czas dla dziecka. Odruch ssania jest naturalny. Wytwarza serotoninę, która uspokaja malucha.

Smoczek dla wcześniaka pomoże maluchowi przetrwać trudne chwile. Ułatwi wykonywanie zabiegów, a także da chwilę odpoczynku zmęczonym rodzicom.

Wybierając smoczek dla wcześniaka, trzeba koniecznie dostosować rozmiar do wymogów dziecka. Dzięki temu ułatwi on maleństwu funkcjonowanie, pomoże w prawidłowym rozwoju podniebienia oraz nie będzie miał złego wpływu na mowę dziecka.