Nauka angielskiego dla najmłodszych

Niegdyś języka angielskiego zaczynano nauczać od czwartej klasy szkoły podstawowej – czyli pierwszy kontakt z angielskim miały dzieci mniej więcej dziesięcioletnie. Z czasem jednak zauważono, iż warto zapoznawać maluchy z językiem obcym jak najwcześniej. Dlaczego? Otóż „młodsze mózgi” szybciej przyswajają wiedzę i jeśli na wcześniejszym etapie rozwoju opanują proste podstawy – dalsza nauka będzie sprawiała zdecydowanie mniej trudności.

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Przede wszystkim nauka języka angielskiego dla dzieci powinna być bardziej zabawą niż de facto nauką. Według danych statystycznych lepsze rezultaty przynoszą zajęcia, które większy nacisk stawiają na zaangażowanie dziecka w zabawę niż na ilość przyswojonego materiału. Dzięki takiej postawie mały uczeń zdobywa i utrwala nową wiedzę nieco wolniej, jednak w jego psychice wytwarzają się pewne pozytywne skojarzenia dotyczące lekcji angielskiego. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ maluch zrażony postawą nauczyciela, czujący presję i poniekąd przymus uczestniczenia w zajęciach – może zacząć tych lekcji unikać i przejawiać niechęć do języka angielskiego w ogóle. Z tego powodu wielu nauczycieli używa rekwizytów, kolorowych zabawek oraz różnych efektów dźwiękowych i wizualnych podczas pracy z najmłodszymi podopiecznymi.

Czy nauka języka angielskiego dla dzieci jest możliwa w formie zdalnej?

Wiele szkół językowych oferuje kursy językowe online również dla dzieci. Jednak nie sposób się nie zgodzić, iż jest to dość trudny sposób nauki – zarówno dla dziecka, nauczyciela, jak i rodzica. Niestety taka forma nauki wymaga zaangażowania opiekuna, który:
– będzie sprawował opiekę nad dzieckiem w trakcje trwania lekcji,
– będzie sprawował pieczę nad kwestiami technicznymi związanymi z obsługą aplikacji/komunikatora,
– pomoże osobie prowadzącej utrzymać uwagę i skupienie małego ucznia.