Mleko dla noworodka – jaką pełni rolę?

Małe dzieci wymagają karmienia piersią do ukończenia 2. roku życia, gdyż obecne w matczynym mleku substancje odgrywają niezwykle ważną rolę w jego rozwoju. Nie zawsze jest jednak możliwość karmienia go w ten naturalny sposób, dlatego ważne jest, by zapewnić mu jak najlepsze mleko dla noworodka zaraz po urodzeniu.

Rola mleka dla noworodka

Mamy niemogące karmić piersią, muszą robić to, używając mleka początkowego, oznaczanego cyfrą 1, które podaje się dzieciom do ukończenia 6. roku życia.

Mleko dla noworodków to coś o wiele więcej, niż tylko zwykły pokarm, gdyż jego zadaniem jest między innymi uformowanie się u maluszka prawidłowej odporności, flory bakteryjnej i dostarczenie mu optymalnej ilości wysokiej jakości białek mlecznych, koniecznych do prawidłowego rozwoju.

Jak wybrać najlepsze mleko dla noworodka?

Wybór najlepszego produktu nie jest łatwy, gdyż istnieje wielu jego producentów, którzy chcą się wyróżnić i często dodają też do mleka dodatkowe substancje korzystne dla rozwoju noworodka.

Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać mleko dostarczające maluszkowi jak najlepszej jakości białka mleczne, a do tego powinno zwrócić się uwagę na obecność tłuszczowych omega-3 i LCPUFA.

Dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, w tym z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, przeznaczone są specjalne produkty tego typu, a ich wybór powinien być uzgodniony z lekarzem. Nie ma natomiast wielkiego znaczenia to, czy wybierze się początkowe mleko dla noworodka w proszku, czy kupi się to płynne.