Mikołajek bawi i wzrusza jednocześnie

książka Mikołajek

Opowieści o Mikołajku zapoczątkowane już w latach 50-tych XX wieku nie tracą na aktualności. Z pewnością dlatego, że potrafią umiejętnie wprowadzić w dobry humor. Co więcej, w opowieściach z bijatyką, figlami i ucieczkami w roli głównej można odnaleźć wiele wzruszeń i rozrzewniających momentów, które składają się na cudne dzieciństwo.

Mikołajek na ekranie

Poza głównym cyklem książek, które są zbiorami opowiadań pierwotnie publikowanymi we francuskiej prasie, Mikołajek zagościł w wielu książeczkach oraz gadżetach przeznaczonych dla młodszego odbiorcy. Dużym wzięciem wśród całych rodzin cieszyły się ekranizacje kinowe przygód małego urwisa. Ta pierwsza to film Laurenta Tirarda z 2008 roku z Maxime Godartem w tytułowej roli. Oprócz tego w ekranizacji zagrały także gwiazdy kina francuskiego m. in. Valerie Lemercier oraz Kad Merad, a także Sandrine Kiberlain jako wychowawczyni. Film spotkał się z dobrym przyjęciem przede wszystkim dlatego, że kompilował wiele z najciekawszych przygód zawartych w opowiadaniach o Mikołajku. I tak, chłopaki planują zakup kwiatów, niechcący uruchamiają samochód, a na dobitkę przyjmują kontrolę wizytatora w szkole. Ważnym wątkiem w filmie jest relacja rodzinna u Mikołajka.

Kolejnym filmem, już z częściowo zmienioną obsadą, jest ekranizacja z 2014 roku pt. „Wakacje Mikołajka”. Film zrealizował ten sam reżyser, Laurent Tirard, jednak główną postać wykreował tym razem Mateo Boisselier. Obraz traktuje o przygodach chłopca na wakacjach w Bretanii.

Szczery humor i zajmujące przygody

Zarówno w opowiadaniach, jak i filmach najważniejszą rolę pełnią relacje międzyludzkie. To one napędzają fabułę i są powodem do szczerego śmiechu. Wystarczy przypomnieć sobie organizację tajnego bractwa wśród chłopców lub zabawne utarczki słowne taty Mikołajka z sąsiadem. To wszystko skłania odbiorców do uznania dziecięcego świata za krainę szczęścia, do której chce się wracać. Po zwariowanych zabawach przychodzi jednak czas na życie rodzinne, miłość i sympatię do swoich bliskich. To niezwykle rozczulające i wzruszające momenty, które kojarzą się niezwykle pozytywnie.