Mata do raczkowania dla niemowląt – jak wybrać?

mata do raczkowania

Wraz z przyjściem na świat malucha, powoli zaczynamy inwestować w jego rozwój. W tym celu kupujemy zabawki oraz inne akcesoria, które pomogą dziecku prawidłowo się rozwijać. Jednym z niezbędnych akcesoriów jest mata do raczkowania dla niemowląt. Dlaczego warto ją kupić oraz jakie cechy powinna posiadać dobra mata?

Mata do raczkowania – dlaczego warto kupić?

Mata do raczkowania dla niemowląt to niezaprzeczalna inwestycja w rozwój niemowlaka. Zapewnia możliwość bezpiecznego raczkowania. Pierwsze próby przekręcania się i ruchu powinny odbywać się na dobrze zabezpieczonym terenie, tak, aby maluchowi nie stała się krzywda. Na podłodze łatwo może dojść do wypadku, kiedy dziecko nieprawidłowo położy rączkę i uderzy głową o podłoże. Odpowiednio dobrana mata do raczkowania zniweluje przykre następstwa oraz będzie bezpiecznym miejscem do nauki poruszania się. Dziecko będzie ćwiczyć na macie mięśnie, dzięki czemu uniknie wielu problemów wynikających z braku ruchu, które w przyszłości wymagałyby rehabilitacji.

Mata do raczkowania dla niemowląt – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

mata do raczkowania

Wybierając matę do raczkowania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, aby zapewnić naszemu maluchowi jak najbezpieczniejsze zdobywanie nowych umiejętności. Przede wszystkim mata do raczkowania powinna być na tyle twarda, żeby dziecko się nie zapadało – w przeciwnym wypadku poruszanie się może sprawiać niemowlakowi dyskomfort, co zniechęci do dalszej nauki. Jednocześnie musi jednak amortyzować upadki ora nie być śliska. Trzeba pamiętać także o tym, żeby była wykonana z odpowiedniego, bezpiecznego dla dzieci tworzywa – nie warto kierować się ceną, ponieważ tania mata do raczkowania dla niemowląt prawdopodobnie nie jest odpowiednia dla najmłodszych. Warto również zwrócić uwagę na jej wzór – nie powinien on obfitować w zbyt wiele kolorów czy figur. Dla niemowlaków najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie wzorów prostych, np. w kontrastujące ze sobą figury. Mata koniecznie musi też być higieniczna – powinniśmy mieć możliwość bezproblemowego wyczyszczenia jej.