Długopisy ścieralne – co warto wiedzieć?

Dziecko, które może cieszyć się różnorodnymi akcesoriami wykorzystywanymi w szkole będzie dużo chętniej poświęcało się obowiązkowi nauki. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice w trakcie roku szkolnego obdarowali pociechę różnymi ciekawymi akcesoriami, które z pewnością podziałają na nie motywująco. Jednym takich akcesoriów mogą być nowoczesne długopisy ścieralne. Z jakiego powodu?

Niewidoczny tusz!

Długopisy ścieralne to HIT ostatnich lat. Zawarty w długopisie tusz, w rezultacie pocierania specjalną gumką może zniknąć w kilka chwil z kartki papieru. W praktyce oznacza to ogromną ilość zabawy dla dzieci, które będą mogły cieszyć się z możliwości wymazania długopisu. Nie jest to jednak najważniejsza zaleta tego rozwiązania.

Przede wszystkim długopisy ścieralne wyróżniają się swoją praktycznością. Dzieci już w początkowych etapach nauki muszą nauczyć się korzystać z długopisu. Dzięki zastosowaniu ścieralnego tuszu wszystkie błędy, czy też przypadkowe zabrudzenia znajdujące się na kartce mogą być łatwo usunięte. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego tusz znika?

Zarówno rodzice, jak i dzieci mogą się zastanawiać, z jakiego powodu tusz na kartce papieru może być wymazany. W rzeczywistości nie zostaje on w żaden sposób usunięty. Tusz z długopisu, który zostanie nałożony na kartkę na stałe wchłania się w strukturę papieru.

Jego zniknięcie jest możliwe jedynie w wyniku zastosowania wysokiej temperatury. Mowa o temperaturze rzędu 60 stopni Celsjusza. Pojawia się ona w chwili intensywnego pocierania gumką o kartkę papieru. Dzięki temu w wyniku temperatury dochodzi do rozłączenia się aktywatora koloru od pigmentu, czego konsekwencją jest utrata barwy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że barwa może być stosunkowo łatwo przywrócona. W takiej sytuacji również należy wykorzystać temperaturę. Osoba, która chce przywrócić barwę tuszu musi umieścić kartkę papieru w temperaturze wahającej się od minus 10 do nawet minus 20 stopni. W takiej sytuacji dojdzie do ponownego połączenia się aktywatora z pigmentem, a barwa zostanie przywrócona.