Czym jest kostka Rubika?

Zwykły kolorowy sześcian, którego celem jest ułożenie jednolitego koloru na każdym z jego boków. Niezwykle prosta rzecz, która bardzo szybko stała się prawdziwym światowym fenomenem, stając się najpopularniejszą zabawką na świecie, a pytanie, jak ułożyć kostkę Rubika zaczęto wypowiadać we wszystkich językach świata. Czym jest dokładnie ta kostka i w czym tkwi jej fenomen?

Kolorowa zabawa

Kostka Rubika powołana do życia została przez Erno Rubika. Węgierskiego uczonego, którego trapił problem związany z niezrozumieniem przez jego studentów pojęcia przestrzeni. Postanowił pomóc im uporać się z tym zagadnieniem poprzez zbudowanie dla nich zabawki składającej się z 26 różnokolorowych elementów. Zadaniem było ułożenie jej w taki sposób, aby wszystkie bloki zostały ozdobione jednolitymi kolorami.

Skąd ta popularność?

Okazało się jednak, że to, jak ułożyć kostkę Rubika jest całkiem skomplikowaną sprawą. Wszystko z powodu układu 3x3x3 i wynikającej z tego ilości elementów, a co najważniejsze, z ogromnej ilości możliwych kombinacji, które można zastosować do ich ułożenia.
Efekt był niezwykły i prawdopodobnie bardzo trudny do przewidzenia dla twórcy kostki. Na świecie wybuchła prawdziwa bomba popularności tego gadżetu i niezwykle szybko stał się on prawdziwym fenomenem. Nie tylko wśród młodych ludzi, lecz także wśród dorosłych, a co najciekawsze, wśród osób uczonych. Szacuje się, że do dziś sprzedano jej ponad 300 milionów sztuk.