Co wpływa na skuteczność maści na ząbkowanie?

żel na ząbkowanie

Gdy dziecko kończy kilka miesięcy, rozpoczyna się zarówno dla niego, jak i dla rodziców ciężki etap ząbkowania. Opuchnięte dziąsła, płacz, gorączka, ból, sprawiają, że nocami nie śpimy, a dniami jesteśmy zmęczeni i zastanawiamy się, jak pomóc naszemu dziecku. Oprócz popularnych środków przeciwbólowych, zawierających paracetamol, czy ibuprofen, warto zainteresować się także innymi preparatami na ząbkowanie, na przykład maściami lub żelami na ząbkowanie. 

Żel na ząbkowanie – jakich substancji szukać?

Na rynku dostępne są liczne maści na ząbkowanie. Zawierają różne substancje, które pomagają zwalczyć ból i opuchliznę dziąseł naszego dziecka. Na które z nich zwrócić uwagę?

  • lidokaina – to substancja znieczulająca, która przynosi szybką ulgę, jednak warto uważać na przestrzeganie zalecanej dawki,
  • zioła – niektóre z nich wykazują działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i powlekające, są to między innymi rumianek, tymianek, prawoślaz, szałwia.
  • propolis – inaczej zwany kitem pszczelim. Działa bakteriobójczo, zębinotwórczo, hamuje procesy zapalne. 
żel na ząbkowanie

Jak i kiedy stosować preparaty na ząbkowanie?

Żel, czy maść na ząbkowanie powinna być stosowana, kiedy zauważamy u dziecka odczucie dyskomfortu i bólu ( nigdy prewencyjnie ). Preparaty na ząbkowanie nakładamy czystym palcem lub palcem owiniętym jałowym gazikiem, aplikując i wmasowując bardzo delikatnie w dziąsła. Ważne jest przestrzeganie zalecanej przez producenta dawki podanej na ulotce produktu, bo chociaż farmaceutyki tego typu dostępne są be recepty np. na tej stronie, to ich substancje aktywne w nadmiarze mogą zaszkodzić dziecku.