Zielone rytmy

0

Wszędzie słychać śmiech i muzykę. Kolor zielony jest obecny naprawdę wszędzie. Od razu wiadomo: jest 17 marca – dzień świętego Patryka

Fot. Marta Lewandowska

 

Narodowe święto Irlandii jest jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Na cześć patrona wyspy wszędzie króluje kolor zielony, organizowane są parady oraz koncerty.

Jak głosi legenda święty Patryk został szczególnie natchniony przez Boga, a jego praca doprowadziła do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy. Inna historia opowiada o wypędzeniu węży za pomocą drewnianej laski. Jeszcze inna mówi o tym, że za pomocą koniczyny święty Patryk wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej.

Klimat uzupełnia taniec irlandzki, który przybył na Zieloną Wyspę wraz z Celtami. Skoczny, rytmiczny i energiczny. W Polsce mamy trzy szkoły tańca irlandzkiego – jedna z nich działa w Szczecinie. Instruktorką jest tam Ewelina Grzegorek, która związała z nim życie – dosłownie i w przenośni. Opowiada o tym w reportażu Karoliny Jaskólskiej „Zielone rytmy”. Realizacja dźwiękowa – Marcin Mazurkiewicz.

 

ZAPRASZAM DO WYSŁUCHANIA REPORTAŻU! (kliknij;))

 

 

 

About author

Karolina Jaskólska

Mama cudownego syna i cudownej córki, którzy są dla mnie całym światem. Z zawodu dziennikarka z wykształcenia medioznawczyni. Żeby oddychać potrzebuję: najbliższych sobie osób, marzeń (które powoli spełniam), celu (który łączy się ze spełnieniem marzeń) i czystego powietrza (którego coraz mniej…) Życzę sobie i czytelnikom przyjemnego spędzania czasu. Mam nadzieję, że nie raz się spotkamy wirtualnie bądź w rzeczywistości.

No comments

Podbijamy Berlin!

    Majówka. Upragnione przez wszystkich pracujących wolne, kiedy to często następują  migracje. W te kilka dni można spotkać się z rodziną mieszkającą na drugim ...