Na plaży fajnie jest!

0

Leżenie plackiem na plaży wychodzi mi przez jakieś… pięć minut. Potem szukam wszelkich atrakcji, nazwijmy roboczo ruchomych. Tatusiek nie jest lepszy. Nasze dzieci chcąc nie chcąc odziedziczyły po nas aktywność. Wszystkim tym, którzy lubią spędzać czas inaczej niż tylko na kocyku, dedykuję ten tekst.

Nie nazwałabym nad-aktywnością tego, że bezruch i łapanie słońca nie jest moją mocną stroną. Ja po prostu bardziej odpoczywam jak coś się dzieje. Plus spędzanie czasu razem, przy wspólnej, rodzinnej zabawie – no dla mnie plus sto do genialności! Podejrzewam, że znajdą się wśród czytających rodzice, którzy zastanawiają się jakby tu spędzić ciekawie czas na plaży. Wiadomo: babki i pałace z piasku, wyścigi z falami, latawce – standard w menu plażowym. A może tak urozmaicić? Dla chętnych kilka propozycji:

beach-1329138_960_720

SKARB

Zabawa dla starszych dzieci. Potrzebujemy kartki, kredek bądź długopisu. Chowamy w woreczek foliowy albo pudełko skarb. Może to być smakołyk.

Zakrywamy dziecku oczy. Zakopujemy pakunek na przykład pod kocem, kilka metrów dalej (w zależności ile osób uprawia karawaning). Rysujemy mapę na której zaznaczamy charakterystyczne miejsca. Koc, ręczniki, nasze tobołki. Można narysować trasę, którą pociecha ma iść. Oczywiście ku ogólnej radości, szlak poszukiwań ma iść jak najbardziej naokoło! Zasada: znaleźć skarb.

CO TO?        

Potrzebujemy nadmorskich gadżetów. Muszelki, kamyczki, patyczki mile widziane. Dodatkowo przydałoby się wiaderko.

Rozkładamy na ręczniku, kocu wszystkie morskie zdobycze. Dajemy dziecku tyle czasu na zapamiętanie przedmiotów, ile potrzebuje. Ma za zadanie obmacać znaleziska z każdej strony. Po zapoznaniu, wkładamy je do wiaderka i zasypujemy piaskiem. Maluch zamyka oczy i grzebiąc w wiaderku ma odgadnąć co to za przedmiot.

COŚ TU NIE PASUJE!

Potrzebujemy nadmorskich elementów. Mogą być te same co w poprzedniej zabawie. Dodatkowo przydadzą się przedmioty codziennego użytku (na przykład długopis, książka, szczotka do włosów). Rozkładamy wszystko w rządku. Dziecko ma za zadanie wskazać rzeczy niepasujące do reszty. Zadajemy pytania typu: Co możemy znaleźć na dnie morza? Czym możemy pisać? Lub podchwytliwe – co znajdziemy w torebce mamusi?

GĄBECZKA

Potrzebujemy gąbki i wiaderka. Nietypowa rzecz na plaży ta gąbka. Ale w torbie mamy zapewne znajdzie się na nią miejsce.

Ustawiamy wiaderko w pewnej odległości od morza (zależy od wieku i sprawności fizycznej dziecka). Zadanie jest dość proste – napełnić jak najszybciej wiaderko wodą używając gąbki. Gdy dzieci jest więcej można zrobić zawody.

SŁOŃCE, WODA, PIASEK, WIATR

Potrzebujemy jedną piłkę plażową. Możemy bawić się zarówno w wodzie jak i na piasku.

Stajemy w kole, bądź kółkopodobnie. Rzucamy do siebie piłki, mówiąc przy tym jeden wyraz: słońce, woda, piasek albo wiatr. Zabawa polega na złapaniu piłki, chyba że przeciwnik powie słońce, bowiem na ten wyraz piłka musi spaść na ziemię. Inaczej łapiący zdobywa punkt karny. Wygrywa osoba, która ma najmniej karniaków.

beach-887268_960_720

Przepis na udany wypad na plażę, bierze pod uwagę również dodanie oczywiście kilku innych zabaw. Takich, które każdy z nas zna. Na przykład zakopywanie tatusia w piasku, chlapanie mamusi, budowanie zamków, granie w karty, puszczanie latawców, kolorowanie i tak dalej. Pamiętajmy do tego o kremie z filtrem, wodzie niegazowanej oraz kapelusiku i zawojujmy plaże! Może na początku naszym kawałkiem plaży.

Dobrej zabawy!

About author

Karolina Jaskólska

Mama cudownego syna i cudownej córki, którzy są dla mnie całym światem. Z zawodu dziennikarka z wykształcenia medioznawczyni. Żeby oddychać potrzebuję: najbliższych sobie osób, marzeń (które powoli spełniam), celu (który łączy się ze spełnieniem marzeń) i czystego powietrza (którego coraz mniej…) Życzę sobie i czytelnikom przyjemnego spędzania czasu. Mam nadzieję, że nie raz się spotkamy wirtualnie bądź w rzeczywistości.

No comments

Raz, dwa, trzy aKukubox!

Jest, jest, jest! Doszedł do nas aKukubox! Nasze pierwsze pudło niespodzianka. Jak już odczekałam swoje w kolejce, a raczej dzieci poszły spać, dopadłam je jak ...