FiKa poleca część II

0

Elementarz w podskokach”

Tekst i koncepcja książki: Małgorzata Swędrowska

Wiersze i opowiadania: Agnieszka Frączek

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska

Centrum Edukacji Dziecięcej, wydawnictwo Publicat S.A. 2017

Dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, odbierają świat wszystkimi zmysłami, poznają najbliższe otoczenie poprzez zabawę, mają ogromną potrzebę fizjologicznego ruchu. Konieczne jest więc nowe podejście do opowiadania, wiersza, piosenki czy lektury” – tak opowiada sama autorka, która oferuje nam nietypową książkę, która staje się narzędziem do nauki liter, czytania poprzez zabawę. Elementarz od pierwszej strony zaskakuje bo zamiast litery A jak Adaś, czy A jak arbuz mamy literkę Z jak zabawa, i co dalej? Proste zdania do czytania i zadania do wykonania. Wszystko razem w bogatej ilustracji i rymowanej oprawie. Nowoczesny, odpowiadający potrzebom edukacji domowej elementarz do nauki i zabawy dla przedszkolaków.

Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie”

Tekst i ilustracje: Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina, 2017.

Kicia Kocia podbiła serca najmłodszych czytelników. Bohaterka jest kotką ma rodziców, przyjaciół: Packa, Julianka i Adelkę. W każdej książce ma inną przygodę, w której autorka sprytnie przemyca wartości, zasady współżycia w grupie, ciekawość świata. Najnowsza część przygód Kicia Kocia to tematyka zdrowego odżywiania. Bohaterowie przekonują się, ze jedzenie słodyczy może skończyć się źle, i ze jedzenie warzyw i owoców to tez jest uczta, w dodatku pełna witamin!

Osobiście do serii Kici Koci mam ambiwalentny stosunek, cenię za prostą formę, jednocześnie język literacki pozostawia wiele do życzenia. Rozumiem nijako popularność serii i potrzebę utożsamiania się dzieci z bohaterką, kotka jest idealna, jakby to powiedziała dziecko: słodka i mięciutka. Rodzice są zadowoleni bo książki są w niskiej, przystępnej cenie i kolejne tytuły wydawane są często. Pamiętajcie i traktujcie te książki jako dodatek do całej innej oferty i lektur, które czytamy naszym dzieciom.

 

 

 

FIKA – to zwyczaj zapożyczony ze Szwecji, który oznacza przerwę na kawę, dobry przysmak, spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi. W Szczecinie na fikę zapraszamy do kluboksięgarni FiKa w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

FiKa oferuje wyselekcjonowaną literaturę dla młodych czytelników.

Jesteśmy lokalną, niezależną księgarnią, tu spotkasz się z ekspertką, która przekona każdego nie czytającego do sięgnięcia po książkę.

FiKa to miejsce dla wolnych myśli, poznania nowych przyjaciół, czas na kawę lub kakao. Przyjdź, spotkaj się z nami, daj się porwać literaturze! FiKa oferuje wyselekcjonowaną literaturę dla młodych czytelników.
Jesteśmy lokalną, niezależną księgarnią, tu spotkasz się z ekspertką, która przekona każdego nie czytającego do sięgnięcia po książkę.
FiKa to miejsce dla wolnych myśli, poznania nowych przyjaciół, czas na kawę lub kakao. Przyjdź, spotkaj się z nami, daj się porwać literaturze!

FiKa to autorskie projekty, spotkania czytelnicze, warsztaty, zajęcia i urodziny wg. wspólnych i indywidualnych scenariuszy.

Jesienią FiKa realizuje dwa projekty: „FiKa. Księgarnia przyszłości” oraz „Książka się stroi”, które otrzymały finansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa zachodniopomorskiego. Są to warsztaty, klub czytelniczy, spotkania autorskie dla każdego coś!

Kim jest Małgorzata N?

Małgorzata Narożna – księgarka, współtwórczyni kluboksięgarni FiKa. Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, słuchaczka studiów podyplomowych w Instytucie literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu „Literatura dla dzieci i młodzieży, wobec wyzwań nowoczesności” pod kierunkiem prof. Grzegorza Leszczyńskiego.

Członkini stowarzyszenia Polskiej Sekcji książek dla młodych IBBY. Mama Martyny.

Uwielbia książki, kawę, czekoladę i wino. Dla niej nie ma słowa „niemożliwe” są rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne.

About author

Karolina Jaskólska

Mama cudownego syna i cudownej córki, którzy są dla mnie całym światem. Z zawodu dziennikarka z wykształcenia medioznawczyni. Żeby oddychać potrzebuję: najbliższych sobie osób, marzeń (które powoli spełniam), celu (który łączy się ze spełnieniem marzeń) i czystego powietrza (którego coraz mniej…) Życzę sobie i czytelnikom przyjemnego spędzania czasu. Mam nadzieję, że nie raz się spotkamy wirtualnie bądź w rzeczywistości.

SWAP PARTY edycja dziecięca

Mamo, Tato na pewno macie w domu niepotrzebne już ubranka i gadżety dziecięce. Wymieńcie je na coś nowego dla waszych pociech. Swap Party Dziecko już ...