Chłopak i bestia

0
 
Oho, przyjemna książka dla dzieci się szykuje. Ojej! Jaka smutna! A nie… jest miło. Ej jak to… Nie, to nie jest książka tylko dla dzieci! To były moje przekrojowe myśli na temat książki „Bella i Sebastian”, autorstwa Nicolasa Vanier. Przyznaję – trochę mnie ta opowieść wciągnęła…
 
bella-i-sebastian-b-iext23639973
Uwielbiam duże, wielkie psy. Takie niedźwiedzie kochane do których można się przytulić i usnąć bez kołdry. To chyba tak naprawdę przekonało mnie najbardziej do przygarnięcia książki wydawnictwa Rebis. W końcu biała piękność z okładki nie może zostać pominięta wzrokiem. No i rzecz jasna film. Miło czasem obejrzeć coś bajkowego. Za pozwoleniem przypomnę zwiastun: 
 
To  adaptacja książki Cécile Aubry oraz serialu przygodowego emitowanego w 1965 roku.  Nicolas Vanier autor wydania,  to francuski pisarz, filmowiec i podróżnik. Miłośnik dzikiej przyrody i dalekiej Północy, pasjonat psich zaprzęgów i popularyzator aktywnego wypoczynku w kontakcie z naturą. Jest również  wraz z Juliette Sales, Fabiena Suareza autorem scenariusza do filmu, którego zwiastun powyżej.
 
Akcja rozgrywa się w 1943 roku. Spokojna dotychczas alpejska wioska znajduje się pod niemiecką okupacją. Sen z powiek dodatkowo spędza pojawienie się bestii. Ci którzy ją widzieli, mówią że jest wielka, ma groźne, przerażające oczy, warczy i atakuje bez powodu bezbronne owce i ludzi. Podobno to zaniedbany owczarek górski, który kiedyś cierpiał bity i poniżany przez swojego właściciela. Uciekł do lasu, zdziczał i w bestialski sposób morduje zwierzynę. Napotkane osoby ledwo uszły z życiem. W tym wypadku nie ma innej rady, jak upolować bestię i dać kres choć temu problemowi. Temu wszystkiemu nie może uwierzyć niespełna dziesięcioletni chłopiec – Sebastian. Wychowywany przez dziadka i przybraną siostrę czuje się samotny. Inne dzieci nie chcą się z nim bawić, unikają go bądź obrażają. Do końca nie zna przyczyny ich zachowania… czyżby dlatego, że wygląda trochę inaczej niż oni? Wśród dorosłych ma opinię buntownika, nieokrzesanego łobuza. Mówi co myśli, niejednokrotnie wykazuje większy spryt i inteligencję niż starsi. Osamotniony radość stara się znaleźć w górach. W codziennej drodze do owczarni, by pomóc dziadkowi w obowiązkach, spaceruje bocznymi ścieżkami, odwiedza górski potok. Pewnego razu spotyka na swojej drodze rzekomą bestię. Jak się domyślacie nic mu się nie stało. Opowieść musi trwać dalej!
 
Główny wątek to relacje osieroconego chłopca z psim potworem. Ich bohaterskie wyczyny. Poboczne historie nie są gorsze. Wojna w tle, okupacja, miłość, alkoholizm, tajemnice, opisy pięknych terenów. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jest to dobra lektura na wolną chwilkę, gdy mamy ochotę na oderwanie się od rzeczywistości, porzucenie na sekundę trosk.
 
Chcesz się przekonać? Zapraszam do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest właśnie książka „Bella i Sebastian”. Co musisz zrobić? Szczegóły na Fanpage mojej strony.

 

About author

No comments

Raz, dwa, trzy aKukubox!

Jest, jest, jest! Doszedł do nas aKukubox! Nasze pierwsze pudło niespodzianka. Jak już odczekałam swoje w kolejce, a raczej dzieci poszły spać, dopadłam je jak ...