Ale ta mapa to NIEMAPA!

0

NIEMAPA, to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miasta. W tym roku powstała taka mapa Szczecina!

NIEMAPA pomaga na nowo odkryć miasto: opisuje ciekawe i nieznane miejsca a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Dzieci uczą się kulturalnej topografii swojego miasta poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. NIEMAPĘ tworzy zespół Mamy Projekt, ale powstaje ona w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania – dzieci rysują rośliny z parku, projektują budynki czy piszą wierszyki o mieście. Wysmakowane ilustracje studia graficznego Ładne Halo czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.

NIEMAPĘ wymyśliły Mamy Projekt – Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Anastazji orazi Asia Studzińska, mama Poli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo, dumnymi rodzicami Juliana. Obecnie dołączyła Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę. NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji wspólnie z mieszkańcami, bo oni najlepiej znają swoje miasto – do procesu zapraszamy rodziców, aktywistów, społeczników, przewodników, artystów i osoby, które znają i kochają swoje miasta.

Dzięki współpracy Partnerów takich, jak Urzędy Miasta, instytucje i przedsiębiorstwa NIEMAPA jest drukowana w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i jest dystrybuowana bezpłatnie. Partnerzy organizują również NIEMAPOWE wydarzenia: spacery, warsztaty i akcje rozsyłania pocztówek. Partnerem serii jest mBank a honorowy patronat nad nią objęło Narodowe Centrum Kultury. W imieniu dzieci na cześć Partnerów gromkie: HIP HIP HURRA!

Zapraszamy na nasz fanpage www.facebook.com/nieMAPApl oraz na stronę www.niemapa.pl, skąd można pobrać wszystkie dotychczas wydane NIEMAPY.

Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które wydało NIEMAPĘ w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i niemieckiej. Szczecinianie z NIEMAPĄ mogą pójść w takie miejsca jak Wały Chrobrego, Stare Miasto, czy Jeziorko Słoneczne. W NIEMAPIE nie zabrakło dźwigozaurów, atrakcji dla wodniaków, rowerowego spaceru a także propozycji na deszczowe popołudnia. W pochmurne dni w Szczecinie można odwiedzić galerię “Tworzę Się!”, Muzeum Techniki i Komunikacji czy Teatr Pleciuga. Przewodnik jest pełen wyzwań i zadań dla najmłodszych: mogą nadawać imiona dźwigozaurom, poznawać dawnych mieszkańców kamienic oraz rozwiązać specjalną zagadkę dzięki naklejce, którą można otrzymać bezpłatnie w każdej placówce mBanku.

NIEMAPA Szczecin to 15.500 egzemplarzy w trzech wersjach językowych (polska, angielska i niemiecka) jest dystrybuowana bezpłatnie – w Centrach Informacji Turystycznej oraz na wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miasta, można ją również pobrać ze strony www.niemapa.pl.

Twórcy zapowiedzieli premierę NIEMAPY Szczecin na 21 i 22 kwietnia w czasie imprezy „Miasto Ogród” odbywającej się w ramach projektu „Kolorowa Aleja”. Podczas premiery każdy otrzyma bezpłatny egzemplarz przewodnika i będzie mógł zrobić sobie zdjęcie na tle ścianki z krajobrazem miasta. W tych dniach organizatorzy przygotowali dla wszystkich mieszkańców sporo atrakcji.

SOBOTA 21.04

10.00-16.00 NAMIOT SĄSIEDZKI Jeziorko Słoneczne i Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki

 • porady, jak sąsiedzi wspólnymi siłami mogą tworzyć wspaniałe miejsca spotkań czy siłownię pod chmurką
 • literacka mapa Szczecina z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich
 • książkowy poczęstunek i cytat na wynos
 • jabłka i cukierki

11.00 SPACER Z TOMASZEM SACHANOWICZEM, autorem bloga Architektura w Szczecinie / Architecture in Szczecin.

 • odkrywamy klejnoty szczecińskiej architektury idąc z Alei Kwiatowej wzdłuż Złotego Szlaku, po drodze odkrywając architekturę przedwojennego i powojennego Szczecina
 • odwiedzicie przełomowy plac, by zapoznać się z najnowszą i zabytkową architekturą Szczecina

14.15. KWIATOWY HAPPENING

 • Pluszowy stwór oraz dzieci z Teatru Tańca KIOSK RUCHU będą rozdawać kwiaty i zapraszać rodziny do galerii sztuki Tworzę się! w niedzielę w godz. 11:00-16:00

10.00-18.00 NAMIOT OGRODNICZY – edukacja ekologiczna w przystępnej formie

10.00-18.00 – FOTO ŚCIANKA NIEMAPY

NIEDZIELA 22.04

10.00 SPACER RODZINNY Z NIEMAPĄ podczas którego:

 • będziecie tropić gryfy na zamkowych dziedzińcach
 • zastanowicie się, jakie imiona nadać Dźwigozaurom
 • będziecie podziwiać widoki na Odrę i port

12.00 SPACER RODZINNY organizowany przez księgarnię FiKa. Oprowadza Tomasz Wieczorek

 • Podczas spaceru odkryjecie literackie zakątki miasta i magiczne kamienice

10.00-16.00 NAMIOT SĄSIEDZKI Jeziorka Słonecznego

10.00-17.00 NAMIOT OGRODNICZY – edukacja ekologiczna w przystępnej formie

10.00-18.00 – FOTO ŚCIANKA NIEMAPY

 

 

Tekst twórców niemapy.

About author

Karolina Jaskólska

Mama cudownego syna i cudownej córki, którzy są dla mnie całym światem. Z zawodu dziennikarka z wykształcenia medioznawczyni. Żeby oddychać potrzebuję: najbliższych sobie osób, marzeń (które powoli spełniam), celu (który łączy się ze spełnieniem marzeń) i czystego powietrza (którego coraz mniej…) Życzę sobie i czytelnikom przyjemnego spędzania czasu. Mam nadzieję, że nie raz się spotkamy wirtualnie bądź w rzeczywistości.

No comments

Chwila wspomnień

Siedząc wieczorem i tak rozmyślając o wszystkim i o niczym, do głowy napłynęły mi nagle, a niespodziewanie ciążowe wspomnienia. Nie, nie te negatywne. Tych mam ...